Header Ads

Linux Nedir?


Linux  | Korsan yerine özgür yazılım!

  • Özgür yazılımın tadını çıkarın,
  • İşletim siteminiz için para ödemek zorunda kalmayın,
  • Driver derdinden kurtulun,
  • Yazılımlarınızı kolay bir şekilde güncelleyin,
  • Güvenli internet sayesinde rahatlıkla alış-veriş yapın,
  • Şunu söylemekte fayda var; Linux kullanıyor iseniz Windows ta ki gibi sizi yoran virüsleri unutun :)
Kısaca Linux, özgürce dağıtımı yapılabilen, alanda bilgili ve ilgili kişilerin internet üzerinden ortak çalışma ile geliştirmesiyle oluşturulmuş,  birçok platformda çalışabilen bir işletim sistemidir. Açık kaynak kodlu ücretsiz, özgür yazılımdır. Sistemin açık kaynak kodlu olması Genel Kamu Lisansı‘na sahip olduğu anlamına gelmektedir ve bu bağlamda işletim sisteminin çekirdeği isteyen herkes tarafından geliştirilebilir ve de dağıtılabilir.Sistemin kurucusu Finlandiyalı Linus Torvalds’ dır. 
GNU, Unix’ GNU’s Not Unix” (GNU Unix değildir) En çok kullanılan Linux tabanlı dağıtımların Ubuntu, Debian, Linux Mint, Fedora’ dır

Ülkemizde TÜBİTAK’ ın geliştirmekte olduğu Pardus yerli işletim sistemidir. Ayrıca Pardus’un topluluk tarafından geliştirilen Pardus Topluluk dağıtımı da mevcuttur.

Akıllı mobil cihazların çoğunluğunda bulunan Google tarafından geliştirilen ANDROID işletim sistemi de Linux tabanlıdır.

Deepin 15.5

Eğer bilgisayarınızla ilgilenmekten hoşlanıyorsanız, bilgisayarda çıkan problemlerle uğraşmak hoşunuza gidiyorsa, diğer işletim sistemlerinin sizi sıktığına ve sınırladığına inanıyorsanız, donanımınızdan daha çok performans istiyorsanız, UNIX işletim sistemi ile çalışmayı seviyorsanız Linux size göre olabilir.


AVANTAJLARI
UNIX işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanmak istiyorsanız ve bu işletim sisteminde platforma bağımlı bir yazılım kullanmıyorsanız, Linux ideal bir çözümdür.
Linux ücretsizdir. Sadece işletim sisteminin maliyeti açısından değil, verdiği performans için ihtiyaç duyduğu donanım açısından da çok ucuzdur. Üstüne üstlük çok kullanılan ve bol yedek parçası bulunan bir platform altında çalıştığı için belirli bir Linux sisteminin performansını artırmak için yapılması gereken yatırım başka bir UNIX iş istasyonunu aynı oranda geliştirmek için gereken yatırıma göre çok düşüktür. Herhangi bir Sun bilgisayarın hafızasını iki katına çıkarmak için harcanacak para ile bir Linux-PC'nin hafızasını iki katına çıkarmak için harcanması gereken parayı kıyaslamayı deneyin. Fakat şirketler bazında Linux'un bedava bir işletim sistemi olması genelde göz ardı edilir.
Bir Linux makine bu sayede sadece işletim sistemi açısından değil donanım olarak da ucuza gelmektedir.
Linux hızla geliştirilmektedir. Bu gelişimin en büyük yararı, eksikliklerin kullanıcıların talepleri ve çabaları sonucunda hızla giderilmesidir. Linux diğer tüm işletim sistemlerine göre belirli bir donanım için daha hızlı destek verebilmektedir.
Linux çok değişik donanımlar ve servisler için özel olarak hazırlanır. İşletim sisteminin temelini oluşturan çekirdek kullanıcı tarafından da derlenebildiği için, bu derleme sırasında sadece kullanım amacına yönelik alt programlarla donatılır. Bu genel olarak daha sistemin performansını artırmaktadır. (Örnek olarak SCSI donanımınız yoksa çekirdeğinizde SCSI ile ilgili alt programlara yer vermezsiniz)

DEZAVANTAJLARI
Linux'un serbestçe dağıtılıyor olması birçok kişinin bu işletim sistemine güvenmemesine yol açmıştır. “Ciddi bir şey olsa, bedava olmazdı” kanısı oldukça yaygındır.
Linux'un sürekli gelişiyor olması en büyük dezavantajlarından biridir. Henüz tüm ihtiyaçlara cevap vermemesi (hala Windows95 programlarını çalıştıramıyor :) ), gelişimin bazı aşamalarında topyekün değişiklikler yapılması, gelişimi takip etmek için bazen sürekli yenileme yapılması, birçok kullanıcının bu işletim sistemine güvenmemesine yol açmıştır.
Linux herhangi bir ticari destek altında gelişmemektedir. Bunun en büyük yararı işletim sisteminin ticari kaygılar taşımamasıdır. Ancak bunun yanı sıra diğer işletim sistemlerinde olan teknik destek, dağıtım ve dökümantasyon alanlarında eksikleri vardır. Özellikle teknik destek eksikliği, anahtar teslim çözümlere alışmış kullanıcıların çokluğu Linux kullanıcılarının sayısını sınırlayan temel faktörler olmuşlardır.
Bu konudaki eksikliği gidermek için çeşitli gönüllü kuruluşlar, kullanıcı grupları oluşmuştur. Zamanla Linux teknik desteği ticari bir konu olarak ortaya çıkmıştır. Şu anda tüm dünyada Linux çözümleri konusunda teknik destek veren danışmanlar bulunmaktadır. Bu kişiler ve kurumlar hakkında ayrıntılı bilgiyi Consultants-HOWTO dökümanında bulabilirsiniz.
Linux işletim sistemini geliştirenlerin ticari kaygılar gütmemeleri bazı ticari yazılımların Linux üzerinde gelişmemesine sebep olmuştur. Linux üzerinde belirli konularda diğer işletim sistemlerinden aşağı kalmayan yazılımlar bulunmasına rağmen, belirli bazı konularda çok zayıf kalmıştır.
Linux üzerinde yer alan çözümlerin hepsi, basit kullanıcıların rahatça kullanabileceği düzeyde değildir. Bazı çözümler kullanıcıların belirli bir yazılım ve işletim sistemi bilgisine sahip olmalarını gerektirmektedir.
Sonuç olarak: Biz uzun süre Linux kullandık ve çok zevk aldık. Diğer işletim sistemleri ile yapamadığımız birçok uygulamayı Linux sayesinde gerçekleştirdik. Belirli bir donanım ile gösterdiği performansın bir çok işletim sisteminin üzerinde olduğunu gördük. Ne var ki her uygulama için Linux'un ideal bir çözüm olarak ortaya çıkmadığının bilincinde olmak gerekir. Belki ilerleyen senelerde üzerinde geliştirilen uygulama yazılımları daha çok kişiyi başka işletim sistemleri kullanmaktan vazgeçirecektir.

http://web.deu.edu.tr/doc/lis/lis-1.html <<16.02.2018>> den faydalanılmıştır. Bilgi paylaşımında lütfen kaynak belirtiniz.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.