Header Ads

Facebook Veri SkandalıGünlük hayatta yediğimiz- içtiğimizden, gezdiğimiz yerlere, ilgi duyduğumuz alanlardan, müzik zevkimize kadar içeren bilgileri sosyal medya hesaplarımız da farkına varmadan paylaşabiliyoruz. Beğendiğimiz gönderiler, yaptığımız yorumlar aslında farkında olmasak da kendimiz ile ilgili birçok bilgiyi üçüncü taraflara kendi elimizle sunmamıza neden oluyor. Örneğin anne kızlık soyadı bilgimiz fotoğrafımızın altına yorum yapan dayımıza “teşekkür ederim dayıcım ” derken insanlarla paylaşılmış oluyor. Bunun gibi özel tespitler bizlerin sanal kimliklerimizi oluşturuyor. Bazı sosyal medya platformları ve kullandığımız uygulamalar bu gibi bilgilerden faydalanarak kişilik analizi bile yapabiliyor.

Facebook'a 10 günde 70 milyar dolar kaybettiren skandallar ile ilgili gelişmeler hızla devam ediyor. Facebook' un son günlerde başı veri gizliliği ile dertte. Kullanıcılar tarafından itibar kaybeden Facebook, 10 günde 70 milyar dolar bedelinde değer kaybetti. 2014 yılında ABD seçimleriyle gündeme gelen olayların perde arkası merak ediliyor. Kullanıcı verilerinin seçim sonucunu etkilemeye yönelik manipülasyon amacıyla kullanıldığı belirtiliyor. Yaklaşık 50 milyon seçmen verisine sahip olan Cambridge Analytica’ nın reklam kampanyalarında bu verileri kullandığı belirtiliyor. Yalnızca ABD seçimleri değil, aynı zamanda Brexit’ te de etkili olduğu söyleniyor. Konuyla ilgili resmi açıklamaları bekliyor ve takip ediyoruz.

Elon Musk şirketinin Facebook sayfasını kapattı, aynı zamanda WhatsApp’ ın kurucusu Brian Acton, 20 Mart 2018 tarihinde “It is time. #deletefacebook” şeklinde bir paylaşım yaparak, Facebook ‘u silin kampanyasına destek olduğunu açıkça belirtmiş oldu.

Facebook ile ilgili son gelişmeler doğrultusunda artık veri şirketlerine Facebook tarafından izin verilmeyecek. Yapılan açıklamada, "Reklam verenlere Paydaş Kategorileri programını yürürlükten kaldırdığımızı bildirmek istiyoruz. Söz konusu program üçüncü taraf veri sağlayıcı şirketlerine hedef kitlelerini doğrudan Facebook üzerinde biçimlendirme olanağı sağlıyordu. Her ne kadar bu endüstride yaygın bir pratik olsa da son 6 aydır aşama aşama uygulamaya koyduğumuz bu adımın Facebook kullanıcılarının kişisel veri güvenliğini geliştireceğine inanıyoruz." ifadeleri yer aldı.

Sabah gazetesinin 29.3.2018 tarihli haberine göre Facebook'un adımı, Londra'da siyasi danışmanlık yapan bir firmanın 50 milyon Facebook kullanıcının verilerini ABD ve İngiltere'de seçim ve referandum süreçlerini etkilemek üzere izinsiz olarak kullandığının ortaya çıkmasıyla patlak veren skandalın ardından geldi. Facebook, Cambridge Analytica ile iş birliklerini bitirdiğini belirtti.

Facebook' ta yayınlanmamış video skandalı!
  CNET' ten alınan bilgiye göre New York Magazine' de çalışan bir kişinin kardeşi Facebook arşiv özelliğini kullanarak kendi arşivini indirdi. Arşivindeki veriler arasında birkaç sene önce çektiği ancak sosyal medyada paylaşmadığı bir videonun da olduğunu farketti. Yayınlanmamış olan bu videonun Facebook arşivinde bulunması veri gizliliği ile ilgili tehditleri ve güvensizliği ön plana çıkarmış oldu.

Bu ve benzeri olaylar neticesinde Facebook gizlilik ayarları menüsünü kullanıcıların daha rahat kullanacağı şekilde yeniden düzenledi. Facebook uygulaması güncel olan kullanıcılar ayarlar menüsündeki değişiklikleri fark edecektir. Hangi bilgilerin kullanıcılarla paylaşılıp paylaşılmayacağı net olarak belirtiliyor.

Ayrıca bkz:
https://tr-tr.facebook.com/privacy/explanation

Facebook şeffaflık ilkesini güncelleyerek ilerleyen günlerde hizmet koşullarında yapacağı ve insanlara olan bağlılığını içeren güncellemeler sunacak. Aynı zamanda Facebook, veri politikalarını da güncelleyerek hangi verileri topladığını ve onları nasıl kullandığını da daha açık ve anlaşılır hale getirecek. Buna göre, kullanıcılar Facebook’ta depolanan tüm verileri görebilecek ve bu verilerin hangisini tutup hangisini silmek istediklerine karar verebilecek.

Elbette böyle bir durumdan Facebook’u suçlamak yetersizdir. Sonuçta paylaşılan bilgiler, kullanıcıların kendi eliyle kendilerini teslim etmesi sonucu bu şekilde sonuçlanmıştır.
Geçtiğimiz yıllarda Facebook, arama ve mesajlaşma geçmişini kaydettiği için davalık olmuştu. Özellikle Android kullanıcılarının veri paylaşımı fazla olduğu için gizlilik konusunda daha hassas davranması gerekmektedir. Uygulama yüklerken onayladığımız izinler, bizlerin bilgisi ve onayı dâhilinde bu hizmetlerin gerçekleştiğini destekler niteliktedir.
Ülkelerin veri gizliliği ile ilgili yasaları yeniden gözden geçirmesi ve kullanıcıların bilinçli sosyal medya kullanımı ile ilgili bilgilendirilmesi gerekmektedir. Yüklenilen uygulamaların izinlerini yönetmek, hesaplarınızın gizlilik ayarlarını yeniden yapılandırılıp, ne paylaştığımıza dikkat etmemiz biz kullanıcılar açısından en acil olan durumların başında gelmektedir.

İlerleyen günlerde Facebook veri gizlilik ayarları ile ilgili paylaşımlarımız olacaktır. Takipte kalın :)

Kaynaklar:
https://webrazzi.com/2018/03/22/cambridge-analytica-hikayesi-facebook-ve-buyuk-veri/
https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/facebook-10-gunde-70-milyar-dolar-kaybetti,6JJxCZD9vUyFYbk5hnNDfA/0BgoSaXZe0-IRCD9VwRmww
https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2018/03/29/facebook-veri-sirketlerinin-hedef-reklamlari-kullanmasina-izin-vermeyecek
https://www.sabah.com.tr/teknoloji/2018/03/29/facebook-hic-yayinlanmayan-videolari-da-saklamis
https://www.sabah.com.tr/dunya/2018/03/27/facebook-suclu-bulunursa-trilyonlarca-dolar-ceza-odeyecek
http://www.hurriyet.com.tr/haberleri/facebook
https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/facebook-10-gunde-70-milyar-dolar-kaybetti,6JJxCZD9vUyFYbk5hnNDfA/JJNg6VM1G06c3fzij-_u0A
http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/facebookta-veri-ve-gizlilik-ayarlarina-erisim-kolaylasiyor-40786957
http://www.diken.com.tr/veri-skandalinin-ardindan-facebooktan-yeni-gizlilik-duzenlemesi-yolda/Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.