Header Ads

Google Verilerinizi Kaydediyor

  Dünyanın en büyük arama motoru aynı zamanda günlük hayatta kullandığımız onlarca uygulama ve platformun geliştiricisi olan Google konum geçmişinden, sesli aramaya kadar bütün verilerimizi My Activity isimli bir sayfada kaydediyor. 


Peki nedir bu My Activity?
Örneğin telefonunuzda yüklü olan bir uygulamaya hangi sıklıkla girdiğiniz, kullanıldığı tarih ve saatler detaylı olarak görünmektedir. Google Chrome uygulamasının detaylarında saat, tarih ve web geçmişi, Youtube’ da ilgilenmediğiniz reklamlara kadar bir analiz görmeniz mümkün. Daha bitmedi, ayrıca telefonunuzun konum özelliği açık iken gittiğiniz mekânlar da Google Haritalar üzerinden işaretli bir şekilde tarih ve saat ile beraber bu sayfadan görüntülenebiliyor. Sesli arama özelliğini kullanarak yaptığınız web aramalarında aslında sizin sesinizde dolaylı olarak kaydoluyor. Böylelikle ikinci defa konuştuğunuzda algoritma sesinizi daha iyi bir şekilde tanıyıp sonuçları iyileştiriyor. Asıl olarak reklamların kişilere özelleştirilmesi amacıyla geliştirilen bu platform kullanıcıları ürkütüyor. Çünkü sizi sizden daha iyi tanıyan bir sistem ile karşı karşıyasınız.
My Activity ‘e nasıl erişebilirim ?
  www.myactivity.google.com adresine giderek cep telefonunuzda varsayılan olarak kullandığınız gmail adresi ile giriş yapmalısınız. Google etkinliğim başlığıyla açılan bu sayfada sizin için gizlilik derecesi önemli olan içerikler varsayılan olarak açık gelmektedir. Tarihe göre filtreli bir şekilde web geçmişinizi buradan görebilirsiniz. Ayrıca Diğer Google etkinlikleri sayfasına geçerek:
- Konum Geçmişi
- Cihaz Bilgileri
- Google Play Ses Arama Geçmişi
- YouTube "İlgilenmiyorum" geri bildirimi
- YouTube anketi yanıtları
- Google Word Coach
- Geçmiş aramalarınızı indirme
- Google Reklam Ayarları
- Yer yanıtları
Gibi bilgileri yönetebilir, Google ile paylaşmak istemediğiniz kişisel bilgileri engelleyebilirsiniz.
İlgili başlıkların altında yazan “Etkinliğe Git”,  “Geçmişe Git” gibi bağlantılar ile doğrudan detaylara erişebilirsiniz. Tüm bu erişimleri durduğumuz zaman her şey bitmiş olmuyor. Bu zamana kadar kaydedilen geçmişi silmeniz de öneriliyor. Google bu bilgileri her ne kadar kimseyle paylaşmasa da, şifrenizi bilen herkes bu sayfaya girerek sizin tüm geçmişinizi sorgulayabilir.

Google Verilerimi Nasıl Silebilirim ?

  Tüm bu kaydedilen bilgilere rağmen etkinlik geçmişinizi silmeniz mümkün. https://myactivity.google.com/delete-activity adresine giderek tüm zamanlara ait web ve uygulama geçmişinizi silebilirsiniz.
Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.