Header Ads

Java Hakkında


 
JAVA’da Bir Zamanlar Çocuktu...
Java programlama dilinin yapımcısı olan “Sun Microsystems” şirketi, 1982 yılında beş ortak tarafından kurulmuştur. Sun Microsystems, 1991 yılında akıllı elektronik ev araçları projesi çerçevesinde mikrodalga fırınları, buzdolapları, televizyonlar, uzaktan kumanda gibi cihazların birbiriyle haberleşmesini sağlamayı amaçlayan bir proje geliştirmeye başladılar. Bu proje kapsamında James Gosling, Patrick Naughton, Chis Wartdh, Ed Frank, Mike Sheridan ve arkadaşlarından oluşan on üç kişilik “Green Team” adında gizli bir grup oluşturdular. Bu grup başlangıçta C ve C++ dillerini kullansalar da zamanla bu dillerin yetersiz geldiğini anladılar ve Java’yı tasarlamaya başladılar. 18 aylık hummalı bir çalışmadan sonra 1992 yazında “*7”, “Star Seven” isimli ve dokunmatik ekrana sahip bir kontrol cihazı geliştirdiler. Bu cihaz TV, video oynatıcısı ve müzik seti gibi pek çok ev cihazını kontrol edebiliyordu. Cihazın bu yeteneği, platformdan bağımsız bir dile sahip olmasından kaynaklanıyordu yani Java’ya.

Proje geliştikçe Green Team’in popülaritesi de arttı. Gizli olan Green Team artık First Person ismini almıştı. First Person’un Star Seven projesi birçok kablolu televizyon şirketine teklif edildi ama o zamana göre ileri bir teknoloji olduğundan kabul edilmedi. Bu sırada takımın öncüleri oluşturmuş oldukları altyapının internete çok uygun olduğunu anladılar. Takımın kablolu televizyon piyasası için geliştirmek istediği şey, yavaş yavaş popülarite kazanmakta olan internet tipi bir ağ yapılanmasıydı. Takım bunun farkına vardı ve hemen yönlerini değiştirip, ismi daha sonra resmi olarak HotJava olan Java-tabanlı bir tarayıcı geliştirdiler: WebRunner.

Ama Java ilk başta Java değildi. İlk adı Oak idi ama bu isimde bir dilin zaten var olduğunu öğrendiklerinde bir kahve markasından esinlenerek programlama dilinin ismini “Java” olarak değiştirdiler. Ve 23 Mayıs 1995’te Java resmi olarak piyasaya sunuldu. Ve o tarihlerde ne Java’yı geliştirenlerin ne de bir başkasının tahmin edemeyeceği yoğunlukta bir ilgiyle karşılaştı. Bu tarihten itibaren geliştiricileri tarafından sürekli güncellenmeye devam eden Java, biz programcıların hayatına renk katmaya devam ediyor.


KAYNAKÇA:
https://www.bilgikulvari.com/java-programlama-dilinin-tarihi-ve-gelisimi/
http://selcukoglu.blogspot.com.tr/2011/02/java-nin-tarihcesi-ve-ozellikleri.html
http://www.javaturk.org/tag/javanin-tarihcesi/
 

________________________________________________________________________
+  Sadık PEHLİVAN
  Ondokuz Mayıs Üniversitesi 

  Samsun
 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.