Header Ads

Tübitak ve Yurt Dışında İlgi Gören Türk Projeleri


Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu yani kısaca TÜBİTAK, 24.07.1963 yılında, 11462 sayılı Resmi Gazete yayımı ile genç bilim adamlarını desteklemek, teşvik etme, yönlendirme amacıyla kurulmuştur. Peki hala bu amaca hizmet ediyor mu?

TÜBİTAK tarafından beğenilmeyen hatta kabul dahi edilmeyen pek çok proje yurt dışında bilime ve teknolojiye önem veren çoğu kurum tarafından fark edildi ve gençler hak ettikleri başarıları orada kazandı.

Peki bu gençlerimiz kimler ve yaptıkları projeler neydi?

- İlayda ŞAMİLGİL, Sıvılarda bulunan su oranını mıknatısla ölçen sistem;
Sıvılarda bulunan su oranını mıknatısla ölçebilen bir sistem geliştiren İlayda ŞAMİLGİL, bu projesi ile TÜBİTAK'ın yarışmasına katılmış, ancak finale bile kalamamıştı.

TÜBİTAK tarafından finale kalmaya bile layık görülmeyen proje ile İlayda, Polonya'da düzenlenen ve 80 ülkenin katıldığı ''First Step to Nobel Prize in Physics'' yarışmasında da birinci olmayı başarmıştı.


Bu büyük başarı ile tüm dikkatleri üzerine çeken İlayda, eğitim hayatını sürdürdüğü Amerika'daki Cornell Üniversitesi'nde bir önemi başarıya daha imza attı. Üniversitedeki profesörlerden biri olan ve NASA'da teknoloji şefi olarak görev yapan Profesör Mason Peck'in NASA projesinde yer alacak olan İlayda, yine ülkemiz adına önemli bir başarı elde etme yolunda ilerliyor.


- Tuna Ilgın KOZAK, TOF/Uçuş Süresi ile Maden İçinde Konum Belirleme;
TÜBİTAK’ın Liselerarası Proje Yarışması’na almayı uygun görmediği 10. sınıf öğrencisi Tuna Ilgın KOZAK’ın projesi, MEF Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması’nda Fizik dalında birincilik ödülü ve İnovasyon ödülünü kazandı. Tuna Ilgın’ın projesi, maden ocaklarında çalışan işçilerin anlık olarak konumlarının kayıt altına alınmasını ve acil durumlarda müdahale edilmesi için yerlerinin daha kolay saptanmasını amaçlıyor.

TÜBİTAK’ın projesiyle ilgilenmediği Tuna Ilgın, yine de kendisine güvenerek İzmir'deki 5. DOESEF'e ve İstanbul'daki 25. MEF Proje Yarışmalarına başvurdu. DOESEF ile Londra’daki International Youth Science Forum etkinliğinde ülkemizi temsil edecek olan Tuna Ilgın, 25. MEF Proje yarışmasında ise hem Fizik dalında birincilik hem de inovasyon özel ödülünün sahibi oldu.


- Kaan Alper, Taşınabilir bir uydu;
Gaziantep Özel Deva Anadolu Lisesi 10. Sınıf öğrencisi olan Kaan Alper’in projesini kabul edilmedi.

TÜBİTAK tarafından dereceye alınmayan projelerinin İzmir’de düzenlenen DOESEF yarışmasının 5.sinde Mühendislik-Enerji kategorisinde Türkiye 1.si seçildiğini ve 2017’de Los Angeles’ta düzenlenecek INTEL ISEF 2017’de ülkemizi temsil etti.


- Mehmet Can DURSUN ve İrfan Efe BOZTEPE, Yengeç ve karides kabuklarından yapılan yara bandı;
Antalya'da bir kolejde biri onuncu, diğeri ise onbirinci sınıf öğrencisi Mehmet Can DURSUN ve İrfan Efe BOZTEPE ikilisi, şeker hastalarının iyileşmeyen yaralarına özel atık yengeç ve karides kabuklarından bir yara bandı üretti.

Bu proje ile TÜBİTAK'ın lise öğrencileri için düzenlediği bilim yarışmasına başvuran iki öğrenci, bölge jürisinin yaptığı değerlendirmeden geçememiş ve bölge sergisine çağırılmamışlar.

Fakat pes etmeyen ikili, bu sefer şanslarını daha farklı bir platformda denemek istemiş ve bu sebeple projeleri ile Amerika'da düzenlenen Genius Olimpiyatları'na katılmış. Ve gençlerin ürettiği yara bandı projesi, bu platformda birincilik elde etmiş. Bunun yanı sıra gençlere Oswego New York Eyalet Üniversitesi, yıllık 10 bin dolar burs vererek eğitimlerini kendi üniversitelerinde sürdürmeleri davetinde bulunmuş.


- Baran Başkan ve Ata Özlük, elektromanyetik dalgaları kalkanlayan nano lif projesi.
Lise öğrencileri arasında çevre konuları ile ilgili uluslararası proje yarışması olan Genius Olimpiyatları SUNY Oswego Üniversitesi tarafından bu yıl 6’ncı kez 5 ayrı kategoride düzenlendi. TED Antalya Koleji bu yarışmaya iki projeyle başvurdu. Yara bandının bilim dalında dünya birinciliği aldığı yarışmada Baran Başkan ve Ata Özlük tarafından hazırlanan elektromanyetik dalgaları kalkanlayan nano lif projesi ise dünya üçüncüsü oldu. Oswego New York Eyalet Üniversitesi 4 öğrenciyi de yıllık 10 bin dolar bursla üniversitede okumak üzere davet etti.

Bu gençlerle gurur duyarken hak ettikleri değeri göremedikleri için de üzülüyoruz ne yazık ki.

Binnaz Demirçeviren

KAYNAKÇA -http://www.webtekno.com/sektorel/tubitak-in-begenmedigi-bir-baska-proje-daha-dunya-birincisi-oldu-h18191.html
-http://www.webtekno.com/bilim-haberleri/lise-ogrencisi-tubitak-in-kabul-etmedigi-projeleriyle-ilgili-ibretlik-bir-yazi-paylasti-h17391.html
-http://www.webtekno.com/tubitak-in-umursamadigi-fakat-dunyada-ses-getiren-5-turk-projesi-v884.html
-http://www.webtekno.com/bilim-haberleri/tubitak-in-begenmedigi-projeyle-dunya-birincisi-olan-ilayda-nasa-nin-mars-proje-ekibinde-h13773.html
-http://www.haberturk.com/gundem/haber/1258992-tubitak-begenmedi-onlar-dunya-sampiyonu-oldu

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.