Header Ads

Yapay Zeka Hakkında

"Yapay zekâlar insanlığın başına gelen ya en iyi şey ya da en kötü şey olacaklar.”
- Stephen Hawking
Günümüzde hızla popülerleşen ve dev firmaların milyonlarca lira yatırım yaptığı yapay zekâyı yakından tanıyalım.

Yapay zekânın temeli 1956 yılında atılmıştır. Yapay zekâya bir robot veya bilgisayarın düşünebilen canlılara benzer şekilde çalışması diyebiliriz. Yani makinelerin fonksiyonel olarak bazı özel işlevleri yerine getirebilme yeteneği kazanmasıdır. Yapay zekâ denildiğinde akla ilk gelen insana benzeyen robotlar olsa da, yapay zekânın fiziksel olarak insana veya herhangi bir canlıya benzemesine gerek yoktur.

Yapay zekâ uygulamaları ile geliştirilen robotlar insanların günlük hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik büyük bir adımdır. Sağlık, pazarlama, tarım, güvenlik, eğlenceye kadar birçok alanda faaliyet gösteren yapay zekâ kimi bilim insanlarına göre gelecekte tehlikeli bir hâl alacak ve insanlığın sonunu getirecek; hatta ve hatta bunun sonunun 3. Dünya Savaşına kadar gidebileceğini savunmaktadırlar. Şu anki mevcut yasalarda yapay zekâ ile ilgili herhangi bir düzenleme bulunmadığı biliniyor. İlerleyen zamanlarda hukuki olarak yapay zekâ düzenlemelerini göreceğimizden hiç şüphe yoktur. Yapay zekâ geliştiricilerinin bu teknolojiyi kötüye kullanmasının önüne geçmek ve bu teknoloji ile ilgili gerekli sınırların çizilmesinin gerekli olduğunu düşünüyoruz. 

Cambridge Üniversitesi Varoluşsal Tehdit Merkezi’nden Dr. Shahar Avin “Yapay zekâ insanlığın sonunu getirebilir” derken tamda bundan bahsetmektedir. Şu an ki noktada yapay zekâlar hakkında çok fazla bilgimiz olmasa da yıl 2150 olduğunda yapay zekânın artık yaşamın bir parçası olacağından hiç şüphemiz yoktur. Google, Facebook, Tesla gibi dev firmalar yapay zekâ ile ilgili çalışmalara devam etmektedirler. Hatta Google'un geliştirdiği bir algoritma, internet sayfalarında yayımlanmak üzere Wikipedia tarzında makale yazmayı başardı. Yapay zekânın bu gibi güzel işlevlerini görmek geleceğe dair umut verici niteliktedir.

Elon Musk: “Geç olmadan yapay zekâyı düzenleyin.”
Amerikalı mucit Elon Musk yapay zekâ konusunda endişelerini sıkça dile getirmektedir. 
HaberTürk’ yer alan bir haberde “Mesela Facebook’un kullandığı yüz tanıma sistemini bir terörist kullanırsa ne olur? Ucuz bir İHA alabilir, üzerine ucuz bir kamera yerleştirebilir ve makineye öldürmek istediği kişinin yüzünü öğretebilir, İHA da hedefi bulup öldürebilir. Bu açıdan bakınca yapay zekâ korkunç görünüyor. Fakat bir yandan da çok yararlı tarafları var. Mesela aynı yüz tanıma sistemini sürücüsüz araçlara yüklediğiniz zaman daha güvenli sürüş teknikleri geliştirebilirsiniz. Ya da ev temizleyen robotlar... Fakat burada da bir başka tehlike ortaya çıkıyor, eğer bu robotların sistemlerini hack’lerseniz, o robotlara istediğiniz her şeyi yaptırabilirsiniz.” şeklinde bir ifade bulunmaktadır. Yapay zekânın iyi yanları olduğu kadar; tehlikeli ve korkunç tarafının da olduğunu unutmamak gerekir. İyi amaçla programlanmış bir yapay zekâ, bilgisayar korsanları tarafından hacklenebilir, içindeki yazılım tamamiyle kötü bir şekilde uyarlanabilir hatta ve hatta hacklenen bu robotlara bir insanı öldürtmesi dahi programlanabilir. Yapay zekânın belirli sınırlamalar ve düzenlemeler ile daha güvenli bir şekilde geliştirilmesi konusunda Bill Gates ve Elon Musk’ a katıldığımızı belirtiyoruz.
Yapay zekâ ile ilgili gelişmeleri yakından inceliyoruz. Gelişmeleri sizlere web sitemiz üzerinden paylaşacağız, takipte kalın :)
Yararlanılan Kaynaklar:
https://www.fizikist.com/90-saniyede-bilim-yapay-zeka-nedir/
https://www.dunyahalleri.com/2017nin-yapay-zeka-gelismeleri/
https://www.sabah.com.tr/dunya/2018/02/21/googlein-yapay-zeksi-ilk-makalesini-yazdi
https://yapayzeka.ai
http://www.haberturk.com
http://www.trthaber.com/haber/bilim-teknoloji/yapay-zeka-ve-robotlasma-insanligin-sonu-mu-geliyor-326713.html


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.