Header Ads

Android' i Tanıyalım - Kurulum

  Dünya arama motoru devi, kullandığımız birçok uygulama ve platformun üreticisi Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi mobil cihazlar için Linux alt yapısıyla oluşturulmuştur. 2005 yılına kadar Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears ve Chris White tarafından kurulup geliştirilen sistem, daha sonrasında Google’a satıldı. Açık kaynak kültürü ile geliştirilmiştir, bu sebeple hızlı bir yükseliş göstermektedir. Ancak SDK (Software Development Kit) açık kaynak değildir. İki farklı lisans kullanılarak dağıtılan Android işletim sisteminin kullandığı Linux çekirdeği GPL, diğer dış bileşenler ise Apache Lisansı ile dağıtılmaktadır. Java dili ağırlıklı geliştirilen uygulamalar günümüzde kısmende olsa bazı geliştiricilerce Kotlin’e bırakıyor. Google ‘ın; Youtube, Gmail, Play Store, Drive, Haritalar gibi birçok hizmeti sistem içerisinde yüklü olarak gelmektedir. Google Play Store üzerinde milyonlarca uygulama ücretli ve ücretsiz olarak sunuluyor.
Java dili kullanılarak yazılması büyük avantaj sağlamaktadır. Uygulamaları barındıran Applications, uygulamaların üzerinde inşa ediliği Application Framework, C/C++ ile geliştirilen çekirdek Core Libraries-Android Runtime, işletim sistemini çalıştıran Android & Linux Kernel olmak üzere dört katmandan oluşmaktadır. Güncel istatistiklere göre Android işletim sistemi diğer işletim sistemlerine göre en fazla tercih edilen sistem olmuştur. Şirketlerin %71’ i Android için uygulama geliştirmektedir.


  Android uygulamalar geliştirebilmek için en popüler ortam Google’ ın sunduğu Android Studio oramıdır. Alternatif olarak Eclipse, NetBeans gibi IDEler kullanılmaktadır. Ancak Android Studio bu alanda en çok tercih edilenidir.
Android uygulamaların Java dili ile yazıldığını söylemiştik. Android uygulamaları geliştirebilmek için bir takım araçlara ihtiyacımız vardır. JDK (Java Deveploment Kit) ve JRE (Java Runtime Environment) bilgisayarımızda yüklü olmalıdır. İndirmek için Oracle’ ın resmi web sitesini kullanınız.
Bağlantılar:
JRE için => Oracle Java SE Runtime Environment
JDK için => Oracle Java SE Downloads 
Bu bağlantılarda karşımıza çıkan NetBeans seçeneği ile ilgilenmiyoruz. Geliştirme ortamı için Android Studio kullanacağız. İşletim sistemi seçimi ardından lisans sözleşmesini onaylayarak indirmeyi gerçekleştiriyoruz.
SRE


SDKAndroid Studio için => Google Developers
Bu bağlantıda Android Studio ‘ nun son sürümü bulunmaktadır. Yukarıdaki sitelerde sürekli güncellenen sürümler olduğu için görseller ile farklılık gösterebilir.
İlerleyen yazılarımızda görüşmek üzere :) 


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.