Header Ads

Samsun Bilgi Güvenliği Zirvesi


 Karadeniz’in en büyük siber güvenlik etkinliği “Samsun Bilgi Güvenliği Zirvesi” 26-27 Nisan 2018 tarihinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Yoğun ilgi gören etkinlikte birbirinden önemli konular işlendi. Siber güvenlik sektöründe çalışmakta olan uzman konuşmacılar konferans kapsamında ağırlandı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Siber Güvenlik Topluluğu(OMUSiber) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’ nın düzenleyicisi olduğu etkinlik yoğun ilgi altında gerçekleştirildi.
OMUSiber Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Öztürk, Samsun’un Karadeniz bölgesi içerisinde jeopolitik konumunun önemine dikkat çekerek bu ve benzeri etkinliklerle insanların bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Aynı zamanda bilgisayar mühendisliği bölümünün bitirme projelerinin de sergilendiği konferans salonu koridorunda kriptoloji, siber güvenlik ve robotiğe kadar geniş kapsamlı projeler sergilendi.


 Etkinlik aralarında sürpriz çekilişler ile heyecan yaratan etkinlikte eş zamanlı olarak OMUCTF’18 in final aşaması da gerçekleştirildi. CTF yarışması ilk aşamada finale katılmaya hak kazanan yarışmacılar ile gerçekleştirildi. Birinciye 1250 TL, ikinciye 1000 TL ve üçüncüye 750 TL ödülle sonuçlanan yarışmada kazanan takımların isimlerinin NOPeration, Adamlar, Nyx olduğu belirtildi.


Birinci gün Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan Onur Aktaş: “Hacker Mantığı”, Emniyet Siber Suçlarla Mücadele Dairesinden Derya İren: “Sosyal Medya ve Siber Suça Karışma Potansiyelimiz”, Yedaş ‘tan Gökhan Şahin ve Burak Silvan: “Akıllı Şebekelerde Siber Güvenlik”, Prisma CSI’ dan Caner Köroğlu: “İnternetin Yer altı Dünyası ve Siber Terörizm”, BTRisk’ten Mehmet Can Demir: “IoT Cihazlarda Güvenlik” başlıklı sunumlarıyla katılımcıları bilgilendirdi. İki gün süren etkinlikte ikinci gün ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi araştırma görevlileri Meryem Soysaldı, Durmuş Özkan Şahin ve Oğuz Emre Kural: “Mobil Uygulamalarda Dijital Hak Yönetimi”, Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim görevlisi Mustafa Solmaz: “Kişisel Verileri Koruma Kanunu ve Bilişim Etiği”, Barikat Bilişim A.Ş’ den Mustafa Altınkaynak: “Siber Tehdit ve Yeni Nesil Siber Ataklar” konularıyla ilgili verimli bir program akışı ile bilgi ve deneyimlerini aktardılar.Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.