Header Ads

PL/SQL Ders 2- SQL Nedir?  Açılımı Structured Query Language (Yapısal Sorgu Dili) olan SQL dili, veri tabanınızdaki bilgileri görmek, yönetmek, raporlamak vb. birçok hizmeti bizlere sağlar. Diğer yapısal ve nesne yönelimli programlama dilleri gibi büyük- küçük harf ayırdımı yoktur. Ancak temel komutların büyük harflerle yazılması kod okunurluğu açısından daha iyi olacaktır. SQL' e programlama dili yerine sorgu dili demek daha doğru bir tabir olacaktır. Bilgileri belli kategoriler ve tablolar ile depolayarak bir düzen yaratır. Veri tabanı kullanmak bu yönüyle faydalıdır. Örneğin akıllı telefonlardaki galeriyi veri tabanına benzetebiliriz. Kamera, Whatsapp Images, indirilenler, videolar hepsi farklı kategoriler ile birbirinden ayrılmıştır.
SQL dili için MySQL, Informix, SQL Server (2008,2005,2000), Oracle, Postgre SQL, IBM DB2... gibi veritabanları örnek olarak verilebilir. Bu veri tabanları SQL dilini kullanmaktadır.

PL /SQL yapısal programlama dillerine benzer. İçerisinde if- else ,for -while gibi alışık olduğumuz yapılar kullanılabilir.

Veritabanı için Oracle diğerlerine göre daha güvenli ve hızlı olması nedeniyle kurumsal şirketlerin tercih nedenidir. MySQL veritabanı Oracle' a göre daha fazla kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise MySQL' in açık kaynak kodlu olmasıdır. Oracle database kullanıldığında maliyet oluşacağı için genellikle büyük şirketlerin tercihi Oracle database olmaktadır. Güvenli ve hızlı olması Oracle' ın tercih edilmesi için etkin sebeplerdir. Özellikle de büyük verileri Oracle 'a güvenle emanete edebilirsiniz.

PL/SQL dili Oracle tarafından geliştirilen bir sorgu dilidir. Bizde bu dil ile sizlere içeriklerimizi hazırlayacağız.Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.