Header Ads

Android Manifest Dosyası Nedir ?


Merhaba bu yazımızda her projemizde mutlaka bulunması gereken Manifest dosyasından bahsedeceğiz.

Manifest dosyası bir uygulamanın en temel bilgilerini içinde bulundurur. Örneğin main activity olarak başlatılacak activity, manifest dosyası sayesinde sağlanır. Uygulamadaki bulunan diğer activityler de burada tanımlanmalıdır. Aksi halde uygulama çökecektir. Manifest dosyasıyla ilgili en önemli ayrıntı, dosya adının muhakkak AndroidManifest.xml olmasıdır. AndroidManifest.xml dosyası app > manifest dizini altında bulunmaktadır.Manifest dosyası içerisinde uygulamanın paket dosyaları, kütüphaneler, SDK sürümü, activityler, uygulama izinleri gibi uygulamamızla ilgili önemli özellikler bulunur. Örneğin bir action bar ın hangi activitylerde görünüp görünmeyeceğini manifest dosyası yardımıyla ayarlayabiliriz.

Uygulama izni demişken hemen bir örnek verelim. Bir el feneri uygulaması geliştirdiğimizi hayal edelim. Bunun için cihazın flaşını kullanılması gerekiyor. Gerekli izni manifest dosyasında bu şekilde tanımlamalıyız.

<uses-permission android:name="android.permission.FLASHLIGHT"/>

Yukarıdaki görselde <action android:name= "android.intent.action.MAIN" /> satırı ile ana (main) activitynin belirlendiğini inceleyiniz.

<category android:name="android.intent.category.LAUNCHER" /> satırına dikkat ediniz. Bu kod parçası sayesinde uygulamamızın kısa yolu yüklü olduğu cihazda diğer uygulamalarla beraber görünecektir. Bu durumu engellemek için LAUNCHER yerine DEFAULT yazmanız yeterli olacaktır.

Application, Instrumentation, Package gibi etiketler Android projelerimizde sık sık karşımıza çıkacak olan etiketlerdir. Örneğin uygulamanın cihaz ekranın görünecek olan logosu, uygulama ismi <application etiketleri arasına yazılırken, uygulamanın yaşam döngüsüyle ilgili durumlar <instrumentation etiketinde bulunacaktır.

Mesela daha önceden nasıl oluşturulduğunu anlattığım splash screen ekranından action barı kaldırarak tam ekran görünümü sağlayalım. Bunun için AndroidManifest.xml dosyamızı şu şekilde düzenlememiz gerekiyor:Manifest dosyası ile ilgili en temel bilgileri bu şekilde verelim. İlerleyen konularda yeri geldikçe tekrar manifest dosyası üzerinde değişiklikleri uygulayacağız. Şimdilik yazımızı burada noktalayalım. Konu ile ilgili aklınıza takılanları iletişim sekmesinden sayfa başlığı belirterek danışabilirsiniz. İyi çalışmalar...


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.