Header Ads

Kim Bu HTML ?Hepinize Merhaba. Bu gün sizlerle şu HTML zımbırtısına bir göz atacağız. Bakalım neyin nesiymiş?
HTML NEDİR?
Bu yazı benim ilk yazım. O nedenle tatlı bir heyecan var elbet. Sizlerle sohbet havasında gideceğim. Farz edin bana “HTML ne ya” diye sordunuz;
HTML, web sitelerinin temeli olan bir dildir. İnsanlar tarafından her ne kadar programlama dili olarak bilinsede aslında HTML bir metin işaretleme dilidir (Hyper Text Markup Languange).
Pat! “Neden Programlama Dili Değil Peki?” diye sordunuz. Biliyorum, hissederim ben;
HTML' in programlama dili olmamasının en temel nedeni, HTML kodları ile kendi başına çalışan bir program yazılamamasıdır. Kendi kendine çalışan program yapmak ise ancak bu dili yorumlayabilen programlar aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

HTML’NİN GENEL ÖZELLİKLERİ NEDİR?
HTML aslında çok ama çok basit bir yapı ve mantıkla çalışıyor. Haydi bir  web sitesi yaparak örneklendirelim;
<!DOCTYPE html>
<html>
    <head>
    </head>
  <body>
  </body>
</html>
Evet, artık bir web sitemiz var (Tabii açtığımızda sizi beyazlara bürünmüş kalbim gibi tertemiz bir sayfa karşılayacak ama neyse bir dahaki gönderide doldururuz.)
Şimdi bunları açıklayalım;
<!DOCTYPE html>->Bu HTML5 ile gelen, HTML5 kullandığımızı duyuran, ve bunu tarayıcıya ilan eden kısımdır;
<html>-> Bu bizim sayfamızın artık “Aga ben başlıyorum, burada benim kurallarım geçer. Ben olmazsam, yada ben bozulursam tüm site bozulur, artık yazını sözünü bana göre yaz.” dediği yer. Yani Bizim başlangıç kodumuz;
<head>->Bu “Aga arkada ne iş varsa söyle, kim ne iş yapacak ise bana bildir ben onlara haber vereyim. Kalabalığa, milletin içine, gözünün önüne sokma. İnsanlara gösterme, uğraşamam. Arkada ne iş yapılacaksa bildir yeter.” Dediği yer. JS (JavaScript), CSS (Cascading Style Sheets) burada belirtilir;
<body>->Bu elemanımız ise “Bak; ben egolu biriyim. Beni herkes görecek. Ne var ne yok bende olacak. Tüm gözler benim önümde olacak. Herkes benimle iletişim kuracak. Benim sayemde arka ile iletişim kuracaklar.” Diyen, gözler önünde olmaya bayılan arkadaşımızın yeri. Aman canım al senin olsun, canımıza minnet.

HTML HAKKINDA BİLGİ
“Tamam, bu kadar anlattın, bizi tanıştırdın bu arkadaşlarla da ne iş? Kimlerden bu arkadaşlar?” diye sordunuz elbet. Eee kolay mı? Koca Web sitesinin yönetimini bu kişilere teslim edeceğiz tanımak lazım değil mi?
1980 yılında CERN’de görevli olan Tim Berners-Lee, CERN araştırmacılarının bilgilerini ve dokümanlarını birbirleriyle paylaşabilmeleri için bir sistem olması gerektiğine inanıyordu. Bu yüzden prototip olarak ENQUIRE isimli sistemi önerdi.1989 yılına gelindiğinde internet tabanlı sistemin ilk temellerini yine aynı isim Tim Berners Lee attı.1990 yılında HTML işaretleme dilini geliştirmesinden sonra World Wide Web (WWW) sistemini kurmuştur. Bu şekilde CERN’de bilgi paylaşımını kolaylaştırma amacı doğrultusunda ortaya çıkan HTML günümüzde hayatımızın vazgeçilmezi olan internetin başlıca temelini oluşturmuştur.
Zengin Metin İşaret Dili (İngilizce HyperTextMarkup Language, ks. HTML) günümüzde İnternet üzerinde veri paylaşımı için kullanılan en yaygın metin tabanlı dildir.

“Eee bu kadar mı bunlar?” diye soranlara da ;
HTML 1.0
Çok seviyeli başlıklar, paragraflar ve maddelenmiş listeler için özel formatlamadır.Bu sürüm şimdi göreceğimiz diğer versiyonlara göre çok kısıtlama getirilmiş versiyondur.

HTML 2.0
Bu versiyon 1994 yılından önce web dökümanlarında kullanılan eklenti ve özellikleri kaynak olarak çıkartılmıştır.En büyük faydası doldurulabilir formlar oluşturulmasıdır.

HTML 3.2
HTML ‘nin3.2 versiyonu gelmesiyle birlikte diğer önceki iki sürüm arasında baya bir yol kat ettiği ortaya çıkmıştır. Sayfa görünümü üzerinde ileri derece kontrol, manşetlerin yönetilmesi, dinamik dökümanlar, matematik dökümanlar, CSS bunlardan bazıları.

HTML 4.0
Şu an kullandığımız HTML standardıdır.Önceki sürümdeki gereksiz kodlar 4.0 da kaldırılmıştır.

HTML 5
HTML5, internet’in çekirdek teknolojilerinden HTML işaretleme standardının beşinci sürümüdür.Internet Explorer, MozillaFirefox ve Opera tarayıcılarının güncel sürümleri tarafından kısmen desteklenmektedir, Kısaca H5 Google Chrome ve Safari tarayıcılarının güncel sürümleri üzerinde deneme aşamasında da olsa çok daha iyi bir şekilde çalışmaktadır.

Evet, HTML kardeşimizi de böylelikle tanımış olduk. Bir daha ki yazıda görüşmek dileğiyle. Hayırlı ve “Akıl Sağlıklı” Kodlamalar.
Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.