Header Ads

Grub Ekranı Sırası Değiştirme


Bilgisayarınıza bir program yüklemeye gerek kalmadan GRUB açılış ekranında Windows- Linux sırası karmaşasını düzenlemeye bir göz atalım. Genellikle Windows platformuna alışkın olup yanına Linux işletim sistemi kuranların korkusu açılış süresinde Windows' u seçmeyi kaçırmak oluyor. Bu yazımızda GRUB ekranı sıralaması ve süresini nasıl değiştireceğimizi öğreneceğiz.

1. Bilgisayarımızı Linux ile başlatıyoruz.
2. Uç birim - terminali açıyoruz (CTRL + T)
3. sudo gedit /etc/default/grub komutunu giriyoruz. Ardından bizden istenen sistem şifresini giriyoruz.

4. GRUB bilgilerinin tutulduğu metin dosyasının açıldığını görüyoruz. Bu metin belgesinde bazı düzenlemeler yapacağız. Açılış ekranında listemize saymaya 0 dan başladığımız için 4. sıradaki Windows işletim sistemi grub dosyasında 3 indexine sahiptir. GRUB_DEFAULT=0 seçeneği listenin ilk değerini göstermektedir. Benim bilgisayarımda Windows 4. sırada o yüzden GRUB_DEFAULT=3 olarak değiştirerek metin dosyasını kaydediyorum.
5. Sonrasında uç birimden sudo update-grub komutuyla grub bilgilerini güncelliyoruz.Eğer açılış ekranında seçim için geçen bekleme süresini değiştirmek istiyorsanız yapmanız gereken GRUB_TIMEOUT = 15 olarak ayarlamak. 15 saniye değerini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Değişikliklerden sonra sudo update-grub komutuyla grub bilgilerini güncellemeyi unutmayalım.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.