Header Ads

19 Mayıs 1919-2019 Kurtuluştan Kuruluşa 100. Yılda BMO Genç Buluşması


17 Mayıs 2019 tarihinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü, OMÜ Siber Güvenlik Topluluğu ve OMÜ Yapay Zekâ Topluluğu ve TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası' nın düzenlediği “19 Mayıs 1919-2019 Kurtuluştan Kuruluşa 100. Yılda BMO Genç Buluşması” etkinliğinde BMO, bilgisayar mühendisliği öğrencileri ve gençlerle buluştu. Açış konuşmalarıyla başlayan etkinlikte BMO Özgür Yazılım Komisyonu Başkanı Adil Güneş AKBAŞ “Özgür Yazılım Felsefesi” başlıklı bir konuşma yaptı. Etkinliğe BMO Yönetim Kurulu üyeleri  Hülya KÜÇÜKARAS, Gülin Onat BAYIR, Taylan Özgür YILDIRIM ve BMO Samsun İl Temsilcisi Akın ÖMÜR de katılım gösterdi.Etkinlikle saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Gazi Mustafa Kemâl Atatürk' ün Samsun'a çıkışı ile ilgili belgesel sunumu gerçekleşti. Etkinliğin sunuculuğunu üstlenen OMÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri Rüveyda Sultan Anaçoğlu ve Ali Murat Çevik Mustafa Kemal Atatürk' ün gençlere öğütlerini sunumlarında sık sık vurguladılar.

Bilgisayar mühendisliğinin yalnızca yazılım yapmaktan ziyade sorunlara çözüm bulmak, analitik düşünme ile olaylara yenilikçi ve farklı açılardan bakabilmek olduğu vurgulandı.


 Bilgisayar Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hülya KÜÇÜKARAS: "...Bizler BMO’yu kurarken her şeyden önce bu sorumluluk duygusuyla yola çıktık. Ne mutlu bize ki şimdi bu yolda sizler de yanımızda olacaksınız.  Evet, mesleğimize karşı yükümlülüklerimiz var, ama içinde yaşadığımız topluma karşı da borçlarımız var. Bizler, TMMOB’nin “Toplumcu Mühendislik” anlayışı içinde bilimi ve tekniği halkın hizmetine sunmak amacıyla hareket ederiz. Attığımız her adımda “kamu yararını” gözetiriz. Mesleki çalışmalarımızın, Oda çalışmalarımızın temelini eşitlik, özgürlük, bağımsızlık, demokratlık, laiklik, yurtseverlik, adalet değerleri oluşturur. Emeğin en büyük değer olduğunu savunur, ülkemizin aydınlığı için çalışırız..." sözleriyle mühendislerin toplum ile ilgili üzerine aldığı sorumluluğu dile getirdi.

Etkinlik sonunda 19 adet armağan çekiliş ile kazananlara takdim edildi. Çekilişte en çok ilgiyi Atatürk portresi gördü.
Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.