Header Ads

Röportaj | Kasım AdalanÖncelikle merhaba. Java ve mobil uygulama konularında kendisini geliştirmek için araştırma yapan ve sizi tanımayan yoktur ancak yine de klasik olarak soralım Kasım Adalan Kimdir? Bize kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar.Bursa’da doğdum.İstanbul’da yaşıyorum.İlk,orta ve lise eğitimimi Bursa’da tamamladım.Lisans eğitimimi Yıldız Teknik Üniversitesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden mezun olarak tamamladım.Mezun olduktan sonra Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının açmış olduğu JAVA Yazılım Uzmanlığı kursuna katılmayı hak kazanarak yazılım dünyasına giriş yapmış oldum.2011 yılından beri Android ve IOS işletim sistemleri üzerine projeler geliştiriyorum.Son 3 yıldır da kurumsal şirketlerde Android ve IOS eğitimi veriyorum.Son 1 yıldır da UDEMY üzerinde eğitmen olarak eğitimler yayınlıyorum.

Üniversite yıllarınıza gelelim. Üniversite hayatında kendinizi geliştirmek için neler yaptınız? Genç arkadaşlarımıza bu konuda verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir ?

Üniversite yıllarımda mümkün olduğu kadar öğrenci topluluklarında yer almaya çalıştım.Teknik bir alanda öğrenim gördüğüm için genelde teknik projeler geliştiren topluluklarda kendimi geliştirmeye çalıştım.Öğrenci topluluklarında aktif olarak yer almak hem sosyal hem teknik açıdan büyük kazanımlar sağlamaktadır.Öğrenci arkadaşlarımıza bunu tavsiye edebilirim.

Ayrıca öğrenim sürecinde yabancı dil öğrenmeyi ihmal etmesinler.Bu öğrenim süresi içinde yavaş yavaş dil öğrenebilirler.Eğer bunu yapabilirlerse gerçekten kendilerine çok fayda sağlarlar.


Blogumuz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden bizden yardım isteyen bir çok genç arkadaşımız oluyor. Genellikle sordukları sorular “yeni başlamak için hangi dil, neler yapmamız gerekiyor, hangi konuları öğrenelim” tarzında oluyor. Yazılım hayatına sıfırdan başlamak isteyenler için dil veya teknik öneriniz var mıdır?

Bu soru bize de sık sorulmaktadır.Bu sorunun cevabı aslında çok basit.Yapılması gereken öncelikle “Hangi alanda çalışmak istiyorum ?” bunun cevabını vermek gerekir.Alan seçimi yapıldıktan sonra dil öğrenmek daha uygundur.Önce dil öğrenip sonra alan seçimi yapmak biraz kafa karıştırabilir.Ayrıca bir alanda çalışırken birden fazla dil bilmek gerekmektedir.Yani dil odaklı değil alan odaklı düşünmek arkadaşları daha rahatlatacaktır.

İncelemelerimiz sonucu yazılıma başlama yaşının ortalama çocukluk dönemine kadar düştüğünü görüyoruz. Yeni nesil ile ilgili bizler umutluyuz. İleride ülkemizi bilişim alanında neler bekliyor olabilir ?

Özellikle internetin gelişimi ve bilgisayarın yaygınlaşması ile bilgi erişimi çok kolay hale geldi.Bunun sonucunda teknolojiye ulaşabilme yaşı da epeyce düştü.Yeni nesil gerçekten çok meraklı ve yetenekli ama önemli olan bu nesle iyi bir eğitim vermek.Bilişim alanın benim gördüğüm iki alanın geleceği çok parlak Mobil uygulamalar ve Yapay Zeka.Her iki alanda ilerde birleşecek bu alanlarda kendilerini geliştirebilirler.

Udemy üzerinde “Android Mobil Uygulama Geliştirme Eğitimi | Java” isimli bir kursunuz bulunmakta. Yazılım Karavanı üzerinden çekiliş ile kursunuzu daha önceden hediye ettiğimiz takipçilerimiz oldu. Geri dönüşlerinde kurstan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Sizin için böyle bir kurs yayınlama fikri nasıl gelişti ?

Takipçilerinize çok teşekkür ederim eksik olmasınlar.Udemy üzerindeki eğitimin bu kadar kısa sürede büyümesinin en büyük nedenlerinden biride bu kulaktan kulağa eğitimin kalitesinin aktarılması.Bu konu bizi gerçekten çok memnun ediyor.

Böyle bir eğitimi yayınlama fikri benden çıkmadı aslında.Daha önce bahsettiğim gibi ben kurumsal şirketlerde eğitmen olarak çalışıyorum.BT Akademi kurumunda verdiğim bir eğitimde öğrencilerimiz “Hocam gerçekten çok iyi anlatıyorsunuz, Udemy diye bir site var orada bu kadar kaliteli içerik yok, android kursları var fakat çoğunun içeriği güncel değil ve az , orada eğitim yayınlarsanız çok etkili olur” dediler ve bunun üzerine Udemy sitesini incelemeye başladım.Uzun araştırmalar sonucunda eğitimi yayınlamaya karar verdim.

Bu eğitimin birçok açıdan faydalı olacağını düşündüm ;

-Maddi imkanı olmayan kişilerinde kaliteli eğitime uygun fiyatla ulaşmaları.
-İstanbul dışında yaşayanların kurumsal şirketlerde verilen eğitimlere erişimlerinin zor olacağı.
-Sınıf içi eğitimlerde anlattığım içeriğin güncellenmesinin buradan daha kolay olacağı.


Biraz da teknik konular üzerinden sohbetimize devam edelim. Java ve Kotlin dilleri arasında söz dizimi açısından aşırı büyük farklılıklar bulunmuyor. Mobil uygulama geliştirmek için hangisini daha çok önerirsiniz? Eksileri ve artılarından biraz bahseder misiniz?

Java ve Kotlin dilleri arasında büyük farklar yoktur.Bütün diller aslında birbirine benzemektedir.Başlangıç olarak java ile başlanılması daha faydalı olacaktır.Çünkü Android ilk java ile başladı ve gelişti.Bu gelişim sürecini görmek faydalı olacaktır.Ardından Kotlin diline geçmek çok daha kolay olacaktır.

Bu alanlarda iş bulma anlamında Java daha fazla tercih edilmektedir.Bundan dolayı Java ile başlanıp , Kotline geçilmeli her ikisini de bilmeliyiz.

Native dillerin performans açısından verimsiz olduğuna dair yaygın bir düşünce var. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? iOS ve Android için ayrı iki platformda yeniden uygulamanın yazılması maliyet açısından sıkıntı yaratır mı?

Native kelime anlamı itibari ile “asıl olan” demektir.Java ve Swift ile yazılan uygulamalar native’dir.Java ve Swift ile yazılmış bütün uygulamalar, hybrit yapılar ile yazılanlar uygulamalardan performans anlamında çok daha iyidir.

Android ve IOS işletim sistemlerinin yazılım mimarileri çok farklıdır.Her ikisine de ayrı ayrı uygulama geliştirmek zorundayız aksi halde performans alamıyoruz.Maliyetli olabilir ama yazılım ucuz bir şey değildir.

Hybrit olarak aynı anda her iki işletim sisteminede performanslı olarak uygulama geliştirebilir hale gelebileceğimizi düşünüyorum fakat henüz o noktada değiliz.

Android ile ilgili geliştirici sayısı da kaynak sayısı da epey bulunmakta ancak iOS için yeterli yazılımcı bulunmamakta. Sizin iOS geliştirmek isteyenler için önerileriniz nelerdir?

Aslında IOS için Android kadar kaynak var fakat İngilizce.Eğer iyi bir yazılımcı olmak istiyorsak İngilizcemiz iyi olmalıdır.

Eylül ayında Udemy üzerinde Swift ile IOS uygulama geliştirme eğitimi yayınlıcaz.Bu eğitimde Android eğitimimiz gibi çok kaliteli olacak.Eğitimi tasarlarken üzerinde çok çalıştık.İlgili arkadaşları bu eğitime bekleriz.

Merak ettiğimiz noktalardan biri de Yapay Zeka ve Derin Öğrenme teknolojileri. Dünyada bu alanda çok fazla yatırım yapılıyor. Ülkemizde de Deep Learning Türkiye, üniversitelerin sosyal öğrenci kulüpleri ve çeşitli platformlar çalışma yapıyorlar. Ancak tabi ki yeterli düzeyde değil. Sizin Yapay Zeka ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

Yeni bir alan yeni bir fırsattır.Bu fırsatı iyi değerlendirmemiz gerekmektedir.Yapay zeka kaçınılmaz şekilde büyüyor.Bizde bu alanda kendimizi geliştirmeliyiz.Ben uzman olduğum alana yapay zeka yapılarını entegre etmeye çalışıyorum ama henüz yeterli seviyede değil.


Peki mobil uygulamalarda yapay zeka desteği sağlamak çok zor bir teknik içeriyor mu?

Yapay zeka çalışmaları mobil tarafta yapılıyor yüz tanıma bunun en yaygın uygulamalarından.Mobil uygulamaların çalıştırabileceği işlem yükünü aşmayan yapılar var ise kullanması kolay.

İlgili arkadaşlara Android Mobile Vision API önerebilirim.Android’in orjinal kütüphanesidir.

Son olarak okuyucularımıza bir şey söylemek ister misiniz?

Sabırları için teşekkürler @kasimadalan instagram hesabımdan beni takip ederek , soru sorabilirler ,soru sormak isteyenlere her zaman yardımcı oluyoruz.Her konuda danışabilirler.Teşekkürler.Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.