Header Ads

Google And Quantum Computer (Google ve Kuantum Bilgisayar)

   Google, devrim niteliğindeki bilgi işlem biçimiyle büyük bir keşif yaptıktan sonra ilk kez pratik bir kuantum bilgisayarı gerçekleştirmeye yakın.
   Google’ın Quantum Yapay Zeka Laboratuvarı müdürü Hartmut Neven, Quanta dergisine, laboratuvarının en gelişmiş kuantum işlemcisinin, önceden düşündüklerinin çok ötesinde bir hızda geliştiğini açıkladı. Teknoloji devinin kuantum üstünlüğü olarak bilinen şeye ulaşmaktan sadece birkaç ay uzakta olabileceği anlamına gelir; böylece kuantum bilgisayarlar, klasik bilgisayarların pratik olarak çözemediği sorunları çözebilir.


   Kuantum bilgisayarları, dijital iletişimde kullanılan ‘birler’ ve ‘sıfırlar’ olan geleneksel bitleri kuantum bitleri veya bitlerle değiştirerek çalışır. Qubitlerin kuantum özellikleri, aynı zamanda hem sıfır hem de birler gibi davranmaları anlamına gelen bir süperpozisyon durumunda var oldukları anlamına gelir. Bu alışılmadık fenomen kuantum bilgisayarların geleneksel bilgisayarlardan çok daha güçlü olmalarını sağlar ve potansiyel olarak dünyanın en güçlü süper bilgisayarlarının ulaşamayacağı yerdeki hesaplama zorluklarını çözebilecekleri anlamına gelir.


   Daha önce kuantum bilgisayarların, geleneksel bilgisayarlardan katlanarak daha hızlı hesaplamalar yapabildiği düşünülmüştü; bu nedenle, eklenen her bir bitlik, makinenin işlem gücünü üssel bir oranda arttırıyordu. Ancak Google’ın kuantum bilgi işlem laboratuarındaki bilgisayar uzmanları, sistemlerinin klasik bilgisayarlara kıyasla “iki kat daha ılımlı” bir oranda güç kazandığını gözlemledi. Quanta dergisi şöyle açıkladı: “Üstel büyüme bile oldukça hızlı. Bu, bazı miktarların 2: 21, 22, 23, 24'lük güçlerle büyüdüğü anlamına gelir. İlk birkaç artış gözle görülür olmayabilir, ancak sonraki sıçramalar çok büyük olabilir. Çift katlanarak üssel büyüme çok daha çarpıcı. 2 gücünün artması yerine, miktarlar 2: 221.222.222 gücüyle büyüyor. ” Bu gelişme hızı o kadar hızlıdır ki, doğal dünyada kıyaslanacak kadar hızlı büyüyen hiçbir şey yoktur. Laboratuarın müdürü Hartmut Neven, Quanta Magazine'e “Hiçbir şey olmuyor gibi görünüyor, hiçbir şey olmuyor ve sonra birden bire farklı bir dünyada olursunuz” dedi. “Burada deneyimlediğimiz şey bu.”

KAYNAK: www.independent.co.uk

      

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.