Header Ads

Yapay Zeka Haber Spikeri

Çin tarafından geliştirilen dünyanın ilk yapay zekalı haber sunucusunun peşinden, suni zekalı ilk kadın sunucusu da haber sunmaya başladı. Şinhua Haber Ajansı tarafınca tanıtılan dünyanın yapay zekalı ilk hanım haber sunucusu, ajansın mevcut adam suni zeka sunucularıyla Çin’de önümüzdeki dönem düzenlenecek bir takım siyasal görüşmede bir araya gelecek. İsmi Şın Şiaomıng olan ve Şinhua ile ‘Sogou’ adında bir arama motoru şirketi ortaklığında üretilen yapay zekalı sunucunun konuşma ve mimikleri, Şinhua haber sunucusu Qui Meng baz alınarak hazırlandı.


Gerçekçi görüntüsüyle dikkat çeken Şın, konuşurken göz kırpıyor ve konuşurken aynı anda el kol hareketleri sergiliyor.

‘BİLİM VE TEKNOLOJİ DEVRİMİ’
Daha önce düzenlenen internet konferansına bir tebrik mektubu gönderen Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ise, “Dünya, derin bir bilim ve teknoloji devrimi ve endüstriyel dönüşüm içerisinde. Dijital ekonominin gelişimini hızlandırmalı ve küresel İnternet yönetim sistemini teşvik etmeliyiz” ifadelerini kullandı.


Suni zekanın güvenlik, ekonomi ve eğitim benzer biçimde alanlarda kullanımının artırılması, Çin Komünist Partisi’nin ülke yönetimine ilişkin öne çıkardığı başlıca konulardan biri. Öte yandan, yapay zeka başta olmak üzere teknolojik gelişim alanları, Çin’in ABD ile rekabet halinde olduğu temel konulardan biri. Çin’de suni zeka teknolojileri, ülke yönetimine ilişkin en önemli konulardan birisi olarak görülüyor. Çin, suni zekanın güvenlik, ekonomi ve eğitim şeklinde alanlarda kullanımının arttırılması ve yaygınlaştırılması adına önemli çalışmalar yapıyor. Ayrıca suni zeka mevzusu, Çin’in ABD ile giriştiği teknoloji rekabetinde ülke adına çok büyük bir öneme sahip.

Kaynak: https://twitter.com/XHNewsHiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.