Header Ads

Google'ın Türkiye'den Çekilme Kararı


  Rekabet Kurulu’nun Google’a verdiği 93 milyon TL’lik idari para cezasının ardından Google iş ortaklarına mektup göndererek Android telefonlara Google lisansının verilmeyeceğini duyurdu. YaniYoutube, Gmail, Google Play, Google Drive gibi uygulamalar artık Android telefonlarda kullanılamayacak.
  Habertürk Ankara temsilcisi Bülent Aydemir'in haberine göre Rekabet Kurulu; Google’a, rekabete aykırı davrandığı gerekçesiyle 7 Aralık tarihinde yaptırım kararı almıştı. Kurulun bu karara varmasının sebebi ise Google’ın firmalarla yaptığı sözleşmelerde yapması gereken değişiklikleri yapmaması oldu.
  Rekabet Kurulu, Google'ın 19 Eylül 2018 tarihinde Kurul kararı ile getirilen yükümlülükler çerçevesinde firmalarla yaptığı sözleşmelerde yapması gereken değişiklikleri gerçekleştirmediği sonucuna vardı. Kurul raportörünün hazırladığı bilgi notu doğrultusunda yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda, Android cihaz üreticileri ile yapılan mobil uygulama dağıtım sözleşmelerinde yer alan Google arama motorunun ana ekranda konumlandırılması, Google Webview bileşeninin tek bileşen olarak atanmasına yönelik uygulamalar ile gelir paylaşım sözleşmelerinde yer verilen ve Google arama motorunun cihazlarda münhasıran yüklenmesini temin eden hükümler yoluyla, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 6.maddesinin ihlal edildiğinin farkına vardı.
  Google, Rekabet Kurulu’nun bu kararından sonra Türkiye’deki iş ortaklarına, GSM operatörlerine mektup yazdı. Mektupta 12 Aralık’tan itibaren satışı yapılan Android telefonlara Google lisansının verilmeyeceğini açıkladı. Ayrıca piyasaya yeni çıkan Android telefonlara da lisans verilmeyecek.
  Google lisanslarının iptal edilmesi Youtube, Gmail, Google maps, Google photos gibi Google servislerinin artık Türkiye’deki Android telefonlarda kullanılamayacağı anlamına geliyor. 
  Google’ın yaptığı açıklamanın tam metni şu şekilde “Ağustos ayında Rekabet Kurulu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında Rekabet Kurulu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşmaya yapamayacağımız hakkında bilgilendirdik.
  Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi hâlihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurulu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.